Przy obecnych technologiach, nowoczesne sofy mogą oferować o wiele więcej niż tylko swoją podstawową funkcję mebla wypoczynkowe. Są bowiem wykonywane z bardzo zaawansowanych materiałów, a do tego mają możliwości, które tworzą niezwykle wielofunkcyjny i elegancki mebel do postawienia w centrum salonu. W końcu niepodważalnie są one najważniejszym elementem wystroju tego wnętrza, dlatego warto zadbać o to, by nie tylko prezentowały się naprawdę dobrze, ale oferowały coś więcej przy obecnej pogoni za funkcjonalnością. W końcu minimalistyczne i właśnie użytkowe wykończenie salonowego wnętrza cieszy się coraz większą funkcjonalnością.

Nowoczesne sofy z funkcją spania

Warto zacząć od funkcji, która już od jakiegoś czasu gości w większości mebli wypoczynkowych do salonu. Jest to oczywiście funkcja spania, którą każda nowoczesna sofa powinna posiadać, jeśli tylko mieszkamy w niewielkim domu bez pokoju gościnnego. Dzięki temu będziemy mogli przenocować naszego znajomego lub kogoś z rodziny. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że takie nowoczesne sofy z funkcją spania są zwykle nieco masywniejsze w swojej bryle od swoich klasycznych i nisko osadzonych odpowiedników. Do tego rozkładany materac zwykle nie jest dostosowany do tego, by służył do spania codziennego. 

Nowoczesne sofy z niepowtarzalną funkcją relaksu

Inną niezwykle przydatną rzeczą w tego typu meblach jest funkcja relaksu. Nowoczesne sofy posiadające tę opcję pozwalają na pochylenie zagłówka lub nawet całego oparcia, a czasem także wysunięcia podnóżków. Każdy szczęśliwy właściciel mebla o takiej specyfice z pewnością wie, jak wygodne jest to rozwiązanie na wieczór z ulubioną książką lub filmem. Niestety sofy takie nie będą posiadały funkcji spania, dlatego też trzeba wybrać, co jest ważniejsze. Postawienie takiego mebla w centrum minimalistycznego salonu przed telewizorem na pewno wniesie sporo ekskluzywności do wnętrza i sprawi, że nasi znajomi pokochają spędzanie u nas czasu!

Sofa 3-osobowa czy mniejsza?

Sofy oczywiście różnią się rozmiarem i nie zawsze większa, znaczy lepsza. Szczególnie gdy mówimy o minimalistycznym wystroju. W takich wnętrzach należy postawić na przestrzeń i dlatego sofa 3-osobowa może się okazać nieco za duża. Dobrą alternatywą będzie mniejszy mebel wypoczynkowy z dodatkiem jednego fotela i pufy, co na pewno pozwoli na lepszą organizację miejsca w salonie. Pamiętajmy jednak, że to 3-osobowa sofa zapewni więcej miejsca do ewentualnego noclegu naszych gości, a także umożliwi zaproszenie większej ilości znajomych do wspólnego oglądania filmów. 

Sofa narożnik dla pragnących większej ilości miejsca

Narożniki wcale nie muszą mieć nowoczesnej i minimalistycznej, a do tego niewygodnej, bryły. Z powodzeniem znajdziemy na rynku rozwiązania łączące i wygodę i narożny kształt pozwalający dobrze wpasować się do wnętrza. Takie będą sofy narożniki, które wyglądają dokładnie tak jak zwykłe, tylko że jedna część siedziska jest po prostu wydłużona. Oznacza to taką samą wygodę oparć i samego siedzenia jak w przypadku zwykłej sofy, jednak mamy przy tym więcej miejsca do siedzenia, a także do spania. Sofy narożniki rozkładają się bowiem w inny sposób i efektywnie wykorzystują przedłużoną część siedziska jako dodatkową przestrzeń do snu.