Decydując się na budowę domu inwestor ma do wyboru dwie możliwości- wybór tradycyjnej technologii murowanej, a także wybór technologii drewnianej, a konkretniej budowę domu szkieletowego. Najnowocześniejszy sposób budowania domów kanadyjskich bardzo dobrze sprawdza się także i w naszym klimacie. Tym samym, tego rodzaju domy posiadające odpowiednią izolację termiczną nie muszą być już traktowane jako domy sezonowe. Za pewne ze względu na to technologia ta powoli staje się w Polsce coraz popularniejsza.

Czym wyróżnia się ten sposób budowania?

Podstawowym budulcem w przypadku takich domów jest oczywiście drewno. Musi jednak być ono w specjalny sposób przygotowane, zabezpieczone i sezonowane. Jakość wykorzystywanego drewna jest tutaj bardzo istotna. Dom drewniany można w dużej mierze wykonać z elementów prefabrykowanych, co w dużej mierze pozwala skrócić czas potrzebny na budowę. Dobrze wiedzieć, że jedynymi pracami mokrymi, jakie trzeba wykonać w terenie są prace związane z koniecznością wylania fundamentów. Te prace nie mogą być wykonywane zimą. Wszystkie pozostałe etapy budowy, które wykonuje się już na sucho mogą być wykonywane przez cały rok.

Oprócz postawienia szkieletu- od którego tak naprawdę wzięła się też nazwa tego typu budynków „dom szkieletowy”- kolejne prace są związane z wykonaniem odpowiednio grubej warstwy izolacji budynku tak, aby mógł on posiadać zadowalający współczynnik przenikania ciepła. Do ocieplenia tego typu budynków wykorzystuje się specjalne folie, a także odpowiednio grube warstwy takich materiałów izolacyjnych jak chociażby wełna mineralna.

Czy trzeba się obawiać ognia w takich budynkach?

O ile więc samo drewno może być uważane za materiał łatwopalny, może ono tak naprawdę niemalże całkowicie zostać ukryte. Znacząco zmniejsza to ryzyko jakiekolwiek pożaru. Z jednej strony- od wewnątrz- zostaje ono ukryte pod grubą warstwą izolacji wraz z wykonanymi przed ściankami z karton- gipsu, a z drugiej strony z powodzeniem można wykonać elewację, która będzie otynkowana. Tym samym, jeśli tylko nie do końca nam się to podoba, nie musimy decydować się na to, aby nasz dom z zewnątrz wyglądał na drewniany, jest to opcjonalne. Można pokryć go dowolnym rodzajem tynku, nawet tym strukturalnym. Tymczasem, wszystkie te wymienione materiały są natomiast całkowicie niepalne.

Budujemy szybko, ale też budujemy na lata

Zdecydowanie nie trzeba się też obawiać o trwałość takiego budynku. Dom szkieletowy w praktyce ma taką samą trwałość, co dom murowany. Są to więc naprawdę solidne konstrukcje o dużej wytrzymałości. Tymczasem, domy z drewna można wybudować znacznie szybciej od domów murowanych. Najczęściej są one też tańsze w porównaniu do swoich murowanych odpowiedników.

To, co na pewno warto jest mieć na uwadze to fakt, że tego typu technologia jest w naszym kraju jeszcze nie jest tak popularna jak technologia murowana. Oznacza to, że będziemy musieli podjąć wysiłek poszukiwania odpowiedniej ekipy budowlanej, która tę technologię zna, posiada doświadczenie i umie posiadaną wiedzę zastosować w praktyce.