Kraków to miasto, które od wieków pokazuje światu swoje wielokulturowe i różnorodne oblicze, czyli przede wszystkim kultowy Kazimierz. Zapraszamy do zwiedzania go razem z nami! 

Kraków – zwiedzanie Kazimierza

 

Przez wieki swojego istnienia Kraków zasłużył na miano wielokulturowego, tolerancyjnego miasta, w którym obok siebie żyły różne narody. We wczesnym średniowieczu byli to głównie Niemcy, oraz Czesi od których przyjęliśmy katolicyzm, mający niezwykle ważne znaczenie tak dla samego Krakowa jak i dla jego sakralnej architektury, która zdecydowanie dominuje w pejzażu Starego miasta. W późniejszym okresie do miasta przybywają Ormianie oraz Żydzi, którzy oczywiście zjawiali się tu już wcześniej, gdyż Kraków niemal od początku swojego istnienia stanowił punkt przecięcia się istotnych szlaków handlowych. To właśnie w listach kupców pojawiają się pierwsze wzmianki nadwiślańskim grodzie. Z czasem Żydzi osiedlają się w mieście na stałe, w dzielnicy nazwanej na cześć jednego z najznamienitszych królów Polski, Kazimierza Wielkiego. To właśnie ta dzielnica stanowi dziś jeden z głównych punktów turystycznego zwiedzania Krakowa.

Synagogi i kościoły

 

Krakowski Kazimierz to pod wieloma względami miejsce szczególne. W porównaniu do innych dzielnic żydowskich w miastach Europy Środkowej, zachował lwią część starej, zabytkowej zabudowy. Są to oczywiście przede wszystkim synagogi, których Kazimierzowi udało się zachować aż siedem! Są to synagoga Stara, Remuh, Wysoka, Poppera, Kupa, Izaaka oraz Tempel, z których każda budowana była w innym okresie, dzięki czemu reprezentują różne style architektoniczne. Gorąco namawiamy naszych czytelników do zwiedzania Krakowa, a w szczególności Kazimierza w okresie tzw. nocy otwartych drzwi. Jedną z nich jest właśnie Noc Synagog, w czasie której możemy zwiedzić również te, które nie są dostępne dla turystów na co dzień. W obrębie dzielnicy żydowskiej znajduje się również zabytkowy cmentarz żydowski, któremu udało się przetrwać potworności II wojny światowej.

 

Przy zwiedzaniu tej dzielnicy warto pamiętać o tym, że Kazimierz to także zabytkowe katolickie kościoły, których obecność unaocznia jak głęboko na ulicach Krakowa przenikały się różne kultury.

 

Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem? Po Kazimierzu jak najbardziej

 

Jeśli chcemy dowiedzieć się jak najwięcej szczegółów i poznać smaczki z życia tego wielokulturowego miasta to warto z pewnością zdecydować się na zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem. Tym bardziej jeśli interesuje nas szczególnie Kazimierz, posiadający ogromny bagaż historii różnych narodów i jej licznych kulturowych kontekstów. Bez specjalisty ciężko nam będzie poznać jego bogactwo, na które składają się opasłe tomy przewodników i książek historycznych. Przykładem biura turystycznego jakie oferuje tego typu wycieczki jest Krakow-zwiedzanie. Jego ofertę zobaczycie pod poniższym linkiem: http://www.krakow-zwiedzanie.pl/1,zwiedzanie-krakowa.html. Oczywiście to tylko jeden z wielu możliwych wyborów. 

Nocne życie

 

Kazmierz stał się ulubioną dzielnicą turystów nie tylko ze względu na zabytki i niezwykły klimat, ale przede wszystkim za względu na wieczorne atrakcje w postaci licznych, klimatycznych pubów i restauracji. Pod tym względem zdaje się przebijać nawet krakowski Rynek i jego okolica, choć te są zawsze oblegane przez tłumy turystów. Jego „menu” nie zawęża się tylko do kuchni żydowskiej, która jest tutaj wybitna, ale też do innych, pochodzących z rozmaitych stron świata. Tak jak przystało na wielokulturową dzielnicę. Wszystko to składa się na to że Kraków zwiedzanie którego jest głównym punktem wycieczki wielu turystów po Europie Środkowej, może pochwalić się jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic żydowskich w regionie.