Wspólna przestrzeń miejska musi być regularnie oczyszczana i zamiatana, a do tego właśnie celu wykorzystywane są pojazdy w odpowiedni sposób do tego przystosowane, a są to zamiatarki uliczne. Kompaktowe modele zamiatarek zostały w jak najbardziej praktyczny sposób pomyślane tak, aby poruszanie się nimi po mieście było wygodne, ale i aby sam proces oczyszczania można było nazwać wydajnym. Zamiatarki drogowe regularnie pracują w przestrzeni miejskiej od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Przerwa w ich pracy wynika najczęściej z opadów śniegu i bardzo niskich temperatur, podczas kiedy istotą pracy takiego sprzętu jest także zraszanie i mycie powierzchni dróg. Jednakże- nie tylko same jezdnie są oczyszczane. Zamiatarki dbają także o pobocza, chodniki, deptaki, skwery, przystanki autobusowe i tramwajowe, a wielu przypadkach także i torowiska.

Czy taka maszyna ma szansę zmieścić się w wąskich zaułkach?

Jedne z pierwszych modeli zamiatarek były zaprojektowane na podstawie wykorzystania podwozia auta ciężarowego. W dużej mierze chodziło o to, aby taki pojazd był w stanie udźwignąć, a także transportować ze sobą duże zbiorniki- na czystą wodę użytkową, na wodę już zużytą, a także specjalny kontener na odpady. Wszystkie te elementy warunkują pracę zamiatarki w terenie.

Jednakże, odwiedzając stronę Terberg Matec Polska- przedsiębiorstwa, które między innymi specjalizuje się w sprzedaży właśnie takich maszyn- szybko zorientujemy się, że obok dużych i wydajnych maszyn, które faktycznie wyglądają jak pojazdy ciężarowe, Terberg Matec Polska dysponuje także zamiatarkami znacznie mniejszymi i kompaktowymi. Można się o tym przekonać wchodząc na https://www.terbergmatec.pl/. Znajdziemy tutaj modele kompaktowe, które dodatkowo zostały zaprojektowane tak, aby maksymalnie poprawić ich zwrotność- na przykład poprzez wykorzystanie przegubowej ramy znanej nam za pewne z miejskich autobusów.

Małe, ale doskonale wyposażone

Kompaktowe modele zamiatarek dostępne są w wersji z tradycyjnym silnikiem spalinowym, ale też wypuszczone zostały już modele całkowicie elektryczne. Tak, jak tradycyjne zamiatarki- te również wożą ze sobą wszystkie niezbędne zbiorniki i kontenery, jednakże ich wielkość i pojemność jest znacznie mniejsza. Ogromną zaletą tych maszyn jest ich komfortowe prowadzenie z poziomu przeszklonej kabiny operatorskiej. Zamiatarki te posiadają też bardzo rozbudowany i dobrze przemyślany osprzęt, który pozwala oczyszczać ulice na szereg różnych sposobów.