Podróżowanie z kotem- jak się do tego przygotować?
Niestety, koty są akurat takimi zwierzętami, które są bardzo mocno przywiązane do swojego terytorium. W praktyce oznacza to, że nie lubią podróżować niezależnie od tego, czy jest to kilkunastominutowa podróż do weterynarza czy wielogodzinny przejazd autobusem. Reagują stresem, często intensywnie miauczą, a ich kondycja nie jest najlepsza. Czy wobec tego komfortowa podróż z kotem w ogóle jest możliwa? Czy długa podróż z kotem nie odbije się na jego zdrowiu i w jaki sposób ją zaplanować?
Sposób przewożenia zwierzęcia niezależnie od środka transportu
Tak naprawdę- nie ma znaczenia, czy planujemy podróż z kotem samochodem czy będzie to podróż z kotem pociągiem– zawsze powinniśmy mieć na uwadze, aby przewozić zwierzę w odpowiednich warunkach. Niedopuszczalne jest przewożenie kota „luzem”, a więc na rękach. Zawsze istnieje ryzyko, że płoche zwierzę nam ucieknie, co może stanowić zagrożenie zarówno dla zwierzęcia, pasażerów jak i kierowcy, zarówno w samochodzie osobowym jak i w publicznych środkach transportu. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego transportera- zazwyczaj jest to sporej wielkości plastikowy kontener z zadrutowanymi drzwiczkami, który można łatwo przenosić za pomocą specjalnego uchwytu. Dzięki temu, że kontener ma tylko jedną ściankę, przez które zwierze coś może zobaczyć- mniej się boi. Jednocześnie, cały czas mamy z nim kontakt i możemy kontrolować jego stan. Do wnętrza transportera możemy włożyć ulubiony kocyk zwierzaka, aby miał ze sobą coś znajomego.
Kwestia przyzwyczajenia jest ważna
Koty, które od małego były transportowane zazwyczaj znacznie znoszą podróże w przyszłości. Jeśli więc weźmiemy to sobie do serca i będziemy kota od małego zabierać czasem ze sobą w podróż- na pewno będzie się to wiązało z mniejszym stresem, a może nawet nasz pupil będzie uznawał to za coś oczywistego. Wówczas żadna podróż z kotem autobusem, pociągiem czy samochodem nie powinna być aż tak problematyczna.
Odpowiednie warunki podróżowania
Jeśli już zabieramy zwierzaka ze sobą, powinniśmy postarać się stworzyć mu odpowiednie warunki. Nie zapominajmy o sprawdzeniu, czy transporter jest utrzymany w czystości. Sprawdzajmy też w upalne dni, czy w jego wnętrzu temperatura nie jest zbyt wysoka, a także róbmy przerwy na „rozprostowanie kości” oraz na to, aby zwierzę mogło się napić. Warto zabrać z domu karmę, do której zwierzak jest przyzwyczajony i która mu smakuje- w podróży nie powinniśmy wprowadzać żadnych nowych produktów, które też mogłyby wywołać prawdziwą rewolucję żołądkową. Możemy też zaopatrzyć się w dodatkowe przysmaki, które umilą naszemu pupilowi ten trudny czas podróży. Regularnie sprawdzajmy stan naszego kota. Jeśli natomiast już na starcie wiemy, że nasz pupil bardzo źle znosi podróż- udajmy się do lekarza weterynarii. Ten będzie mógł zaproponować odpowiedni środek uspokajający, a także pouczy nas o odpowiedniej dawce jego stosowania oraz o tym, w jakich odstępach czasu podawać kotu lek.