Jednym z popularniejszych zastosowań keramzytu budowlanego jest użycie go w roli izolatora. Dzięki temu, że jest on lekki i porowaty- bardzo dobrze akumuluje ciepło, a ustawiony w roli izolacji ścian czy stropów- stanowi dobrą barierę przed uciekaniem ciepła z wnętrza budynku. Z wykorzystaniem keramzytu można też wykonywać ocieplenia podłóg, gdzie odpowiednio izolujemy podłogę od zimna, które mogłoby przedostać się prosto z gruntu.
Dlaczego akurat keramzyt impregnowany?
Kolejną, bardzo ważną cechą keramzytu jest to, że ma dużą zdolność kapilarnego podciągania wilgoci. Przyjmuje on więc wilgoć z gruntu, na którym zostaje ułożony, a następnie wchłania w siebie, co w przypadku układania warstwy izolacji nie jest pożądane. Wilgoć nie szkodzi samemu kruszywu, gdyż jest ono wyjątkowo odporne na wodę i nie niszczeje pod jej wpływem. Keramzyt nie jest też materiałem aktywnym biologicznie i doskonale opiera się działaniu pleśni i grzybów. Jednakże, proces nasiąkania warstwy izolacji przy posadzkach osadzonych na gruncie nie jest pożądany i prowadzi do szybkiego ich niszczenia. Stąd też konieczność zastosowania specjalnego rodzaju keramzytu, jakim jest keramzyt impregnowany- dostępny chociażby w przedsiębiorstwie Leca.
Leca na stronie https://leca.pl/produkty/izolacje/lecar-keramzyt-impregnowany/ oferuje kruszywo w formie luźnej bądź też workowanej, ale istotne- dodatkowo pokryte specjalną warstwą ceramiczną. To dzięki niej wszystkie jakże ważne zalety keramzytu zostają niezmienne, ale ograniczone zostaje podciąganie kapilarne wilgoci. Tym samym, podłogi ułożone na gruncie z keramzytem impregnowanym w roli izolatora mogą być naprawdę bardzo trwałe.
Jak gruba warstwę izolacji trzeba będzie ułożyć?
Pierwszą, bardzo ważną rzeczą jest zamówienie odpowiedniej ilości kruszywa. I tutaj warto pamiętać o tym, że trzeba to zrobić z odpowiednim zapasem, gdyż gotową już warstwę zawsze należy odpowiednio ubić i zagęścić. W celu zagęszczenia należy przyjąć zapas około 10% kruszywa z zapasem. Układana warstwa keramzytu nie powinna być mniejsza niż 25 cm grubości, a najbardziej efektywne będzie ocieplenie sięgające swoją grubością nawet do 35 cm. Na tak ułożonej, ubitej i zagęszczonej warstwie keramzytu impregnowanego można zastosować szpryc cementowy. Należy poczekać minimum dobę, aż warstwa ta odpowiednio wyschnie.
Tak przygotowana warstwa izolacji od zimna idącego z gruntu bardzo dobrze sprawdza się w praktyce. Już na tym etapie można tak naprawdę przystąpić do układania kolejnych warstw podłogi.