pies w sylwestra

Co zrobić, aby nasz pies lepiej zniósł sylwestra?

O ile wiele osób wprost nie może doczekać się sylwestra oraz zaplanowanej na ten czas zabawy, o tyle zwierzęta domowe bardzo często ciężko znoszą głośną muzykę, wystrzały, fajerwerki oraz huk płynący z zewnątrz. Oczywiście, w obrębie różnych czworonogów znają się zwierzęta, których w ogóle nie będzie to ani stresować ani przerażać, ale też- szczególnie w przypadku psów- wielu naszych pupili będzie miało spory problem z tym, aby przeżyć jakoś tę noc. Co można zrobić, aby nasz pies w sylwestra mniej się bał i mniej stresował się fajerwerkami oraz hałasem? Można przetestować kilka z patentów opisanych poniżej.

Istotne jest miejsce, w którym spędzamy sylwestra

To, jaką strategię powinniśmy obrać zależy od tego, jak dobrze znamy naszego pupila. Jeśli wiemy, że dobrze znosi on odgłosy fajerwerków- nie musimy podejmować radykalnych działań. Czasem jednak zdarzają się zwierzęta, które reagują stresem, paniką, a nawet mogą stać się wyjątkowo agresywne. W takim przypadku warto zaplanować sylwestra w jakiejś spokojnej okolicy- na przykład wyjeżdżając poza miasto i zabierając pupila ze sobą. Poza miastem fajerwerków będzie mniej, a i natężenie hałasu będzie nieporównywalnie mniejsze.

Środki uspokajające? Tak, ale po konsultacji z weterynarzem

Dość prostym sposobem na rozmaite psie lęki są środki uspokajające. Należy je podać w odpowiednim momencie, aby mogły zadziałać na czas. Sprawiają one, że zwierzę staje się senne i trochę otumanione. Podawanie takich środków jest oczywiście radykalnym krokiem, na który warto się zdecydować w sytuacji, kiedy nasz pupil naprawdę bardzo źle znosi odgłosy sylwestrowej zabawy. Pamiętajmy też o tym, aby nigdy nie podawać swoich własnych środków zwierzęciu w przypadkowej dawce- może to stanowić ogromne zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w gabinecie lekarza weterynarii przed zabawą sylwestrową. Lekarz zbada naszego zwierzaka, dobierze dla niego odpowiedni lek, a także pouczy nas, co do dawki, w jakiej lek powinien zostać zastosowany, aby dał efekt, ale też aby był bezpieczny dla zwierzęcia.

Wychodzimy, a co z czworonogiem?

Jeśli planujemy wyjść i zostawić psa w domu- najlepiej stworzyć mu bardziej komfortowe warunki niż ma zazwyczaj. Bardzo złym pomysłem będzie zamykanie go w łazience i ograniczenie mu przestrzeni, po której zazwyczaj się porusza- to wywoła w zwierzęciu dodatkową panikę i już na starcie da mu sygnał, że dzieje się coś złego. Warto natomiast szczelnie zasłonić okna, a także zostawić zwierzęciu wiele zabawek do gryzienia, które zajmą jego uwagę. Aby odrobinę wyciszyć dźwięki dobiegające z zewnątrz, możemy zostać cicho włączony telewizor lub też jakąś spokojną muzykę. W legowisku zwierzęcia możemy zostawić dodatkowy koc lub też stworzyć nad nim swego rodzaju baldachim, pod którym zwierzę będzie mogło bezpiecznie ukryć się w momencie, kiedy poczuje strach. W tak przygotowanym mieszkaniu nasz pupil na pewno lepiej zniesie wystrzały fajerwerków.